İnsan Hakları Gündemi Derneği - Ana Sayfa

Uluslararası Ceza Mahkemesi

"Uluslararası Ceza Mahkemesi" bölümüne ait Soru-Cevap sayfası için tıklayınız.

Sorularınızı her konu başlığı altında bulacağınız form aracılığı ile ya da izmir@rightsagenda.org adresine göndereceğiniz bir e-posta ile bize iletebilirsiniz.

 


 

"Mahkemenin kuruluşu hala, gelecek nesiller için bir umut hediyesidir ve evrensel insan hakları ve hukukun üstünlüğü yolunda ileriye yönelik atılan dev bir adımdır."

Kofi Annan, BM Genel Sekreteri,
18 Temmuz 1998 Uluslararası Ceza Mahkemesi Roma Tüzüğü İmza Töreni

Tarih boyunca savaş, yenme, yenilme, ganimet, esir alma kavramları var olageldi. Hukukun gelişmesi ve evrenselleşmesiyle de bu konularda özellikle XX. yüzyılda gelişmeler sağlandı. Bu gelişmelerde en önemli dönüm noktaları iki dünya savaşı oldu. Özellikle II. Dünya Savaşı sırasında ve sonrasında yaşanan gelişmeler, uluslararası ceza hukuku alanının gelişmesine yol açtı. XX. yüzyılın sonlarında yaşanan Bosna ve Ruanda soykırımları ise sürekli ve kalıcı hukuk kurumlarının zorunlu hale geldiğini kanıtladı. Bu düşüncelerle 1998 yılında toplanan BM konferansı sonunda sürekli ve kalıcı Uluslararası Ceza Mahkemesi'ni kuran Roma Statüsü devletlerin imzasına açıldı. UCM'nin kabulü yeni dönemin habercisi oldu. XXI. yüzyılın kalıcı ve sürdürülebilir barış yüzyılı olabilmesi için önemli bir dönüm noktası böylelikle aşıldı. Okuyacağınız bu bölüm UCM ile ilgili temel sorulara yanıt verebilmek amacıyla hazırlandı.

 

Bu bölüm Av. Günal Kurşun tarafından hazırlanmıştır.

Bu Proje National Endowment for Democracy tarafından desteklenmektedir.
Mational Endowment for Democracy