İnsan Hakları Gündemi Derneği - Ana Sayfa

LGBTT

"LGBTT" bölümüne ait Soru-Cevap sayfası için tıklayınız.

İkinci Dünya Savaşı sonrasında ortaya çıkan görüntünün bir yüzünde vahşet, ölüm, yok oluş Devletleri insan hakları anlamında kendilerini bağlayan birtakım sözleşmeler yapmaya itti. Her ne kadar İkinci Dünya Savaşı, fiziksel, sosyal, siyasal toplu bir katliam olarak karşımıza çıksa da, aslında dünya üzerinde çeşitli zamanlarda ve farklı şekillerde ortaya çıkan iktidarın, çoğunluğun veya gücün insana karşı yönelmiş baskısının toplamı olması nedeni ile sonuçları açısından bu kadar belirleyici olmuştur.

Engizisyon yargılamasından, cadı avlarına kadar karşıt görülen her kişi veya toplum üzerinde çeşitli tipte kurulan baskıların en sistemli, doğrudan ve açık olan şekli 2. Dünya Savaşı ve Hitler rejimi ile ortaya çıkmıştır.

Bu rejim kendisi açısından düşman, tehlikeli ve istenmeyen olarak adlandırdığı kişi ve grupları, devlet gücün kullanarak, sistemli bir şekilde yok etmeye, sistem içinde 2. sınıf insan olarak tutmaya çalışmıştır.

2.Dünya Savaşı sırasında toplama kamplarında, toplama kamplarında 5000- 15000 sayıda erkeğin eşcinsel olması nedeniyle öldürüldüğü tahmin edilmektedir.1

 2. Dünya Savaşı sırasında Nazi Toplama Kamplarında kullanılan ve toplama kamplarında tutulan kişileri sınıflandırmak amacı ile kullanılan işaretleri belirleyen tablo.2

Yahudilik, eşcinsellik veya başkaca şekilde tanımlanmış olan kişiler tabi tutuldukları sınıflandırmanın işaretini toplama kampı üniformasının üzerinde bulundurmakla yükümlüydüler.

 

 

 

 

 

 

 

 

 
1 http://en.wikipedia.org/wiki/History_of_gays_in_Nazi_Germany_and_the_Holocaust

2http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/6/68/German_concentration_camp_chart_of_prisoner_markings.jpg kaynağından edinilmiştir.

Bu Proje National Endowment for Democracy tarafından desteklenmektedir.
Mational Endowment for Democracy